Det nye år bød ikke alene velkommen til 2013, men også starten på min egen virksomhed. Efter at have leget med ideen i nogle år, blev det virkelighed. KaareLBK blev skabt og jeg blev selvstændig.
Der er nu gået en måneds tid. Og jeg kan med slet skjult stolthed og tilfredshed se tilbage på en måned med gode opgaver, og tre afsendte fakturaer. Jeg kan samtidigt se frem mod de næste par måneder med en vis ro.
Herfra kommer jeg
I forbindelse med et oplæg om hvad jeg laver, skruede jeg denne oversigt sammen. Den viser hvor jeg kommer fra. Hvad jeg står på, og hvad jeg har været med til at skabe.
Leveregler i KaareLBK
For at sætte lidt systematik i det hele, har jeg indført nogle leveregler i KaareLBK. Der kommer sikkert flere.
Leveregel 1: Læs mere
For at lave ordentligt internt output (altså rådgivning) skal der sættes tid af til eksternt input (altså læse/fordybe/researche/udvikle). Derfor afsætter jeg en time om dagen til det.
Leveregel 2: Send flere
Send faktura. Ingen virksomhed uden penge.
Leveregel 3: 1 Skridt og 3 trin
Jeg tager et skridt af gangen. Men tænker altid tre strategiske trin frem. Det vil sige, at jeg udvikler og overvejer hvert trin i min forretnings-strategi, når jeg er i det: Virker det? Virker det ikke? Skal der ændres kurs?
Leveregel 4: Strategisk fokus
Næste skridt?
Flere opgaver. Punktum.
Skriv et svar